Doprava zdarma od 699,- Kč (CZ) / free shipment at 50 € (SK, DE., PL)

Esenciální oleje

Použití éterických olejů pro terapeutické, duchovní, hygienické a rituální účely sahá až do dob starověkých civilizací včetně Číňanů, Indů, Egypťanů, Řeků a Římanů, kteří je používali v kosmetice, parfémech a lécích.

Oleje popsal Dioscorides spolu s tehdejší vírou v jejich léčivé vlastnosti, ve své De Materia Medica, napsané v prvním století. Destilované éterické oleje se používají jako léčiva od vynálezu destilace v jedenáctém století, kdy Avicenna izoloval éterické oleje pomocí destilace parou.

Koncept aromaterapie byl poprvé zmíněn malým počtem evropských vědců a lékařů. V roce 1937 se slovo poprvé objevilo v tisku ve francouzské knize na téma: Aromathérapie: Les Huiles Essentielles, Hormones Végétales od chemika René-Maurice Gattefossé.

Francouzský chirurg Jean Valnet propagoval léčivé použití éterických olejů, které používal jako antiseptika při léčbě zraněných vojáků během druhé světové války.

Aromaterapie je léčba nebo prevence nemoci pomocí éterických olejů (přírodních olejů extrahovaných z květin, kůry, stonků, listů, kořenů nebo jiných částí rostliny).

Aromaterapie je doplňková terapie. Doplňková terapie je něco, co lze použít spolu s jakoukoli léčbou, kterou můžete dostávat. Pokud máte zdravotní problémy, je důležité nepoužívat oleje místo návštěvy praktického lékaře nebo užívání předepsaných léků.

Pokud chcete použít éterické oleje, které vám pomohou se zdravotním problémem, je nutné nejprve promluvit s kvalifikovaným aromaterapeutem.

JAK TO FUNGUJE?

K objasnění předpokládaných účinků se nabízejí dva základní mechanismy. Jedním z nich je vliv aromatu na mozek, zejména limbický systém prostřednictvím čichového systému ke stimulaci funkce mozku. Druhým je přímý farmakologický účinek éterických olejů absorbovaných kůží, kde procházejí krevním řečištěm a mohou podporovat hojení celého těla.

Před provedením aromaterapie s vámi váš aromaterapeut promluví o vaší léčbě. Ta bude navržena tak, aby vyhovovala vašim individuálním potřebám.

Esenciální oleje může vaše tělo vstřebávat kůží nebo na vás mohou účinkovat prostřednictvím vašeho čichu. Zde jsou popsány některé ze způsobů použití éterických olejů:

  • Oleje lze přimíchat do nosného oleje a následně vmasírovat do pokožky.
  • Oleje lze přidat do krémů a pleťových vod pro lokální aplikaci.
  • Můžete přidat několik kapek oleje do teplé vody do koupele, do koupele nohou nebo rukou.
  • Oleje lze přidat do vody, ve které poté můžete namáčet tkaninu a nanášet tak na tělo obklady.
  • Některé oleje můžete přímo inhalovat (pokud trpíte astmatem, nemusí vám být inhalace doporučena).
  • Oleje lze přidat do aromaterapeutického difuzéru nebo odpařovače.

 

ÉTERICKÉ OLEJE

Esenciální oleje nebo aromaterapeutické oleje jsou vonnou podstatou rostliny. Tyto vysoce koncentrované kapalné oleje jsou základem aromaterapie, která je založena na myšlence, že aromatický olej z rostliny má léčivé vlastnosti. Esenciální oleje by neměly být zaměňovány s parfémy nebo jinými vonnými oleji. Esenciální oleje jsou pro rostlinu přirozené, zatímco vonné oleje jsou chemicky vyráběny tak, aby napodobovaly určité aromatické vůně pro parfémy, kolínské vody, svíčky atd.

Esenciální oleje se extrahují jedním ze dvou způsobů: buď destilací nebo expresí páry, nebo lisováním. Destilace je však nejvýznamnější metodou používanou k extrakci aromaterapeutických olejů. Tato technika zahrnuje napařování rostlinné hmoty, dokud se nerozpadne. Vedlejším produktem této fáze rozkladu je vonný olej rostliny, který se ochladí, oddělí se od vody a nakonec se zfiltruje do svého čistého éterického oleje. Některé aromaterapeutické oleje jsou příliš koncentrované, aby se mohly aplikovat přímo na pokožku. V tomto případě se olej kombinuje s „nosným“ olejem nebo krémem, aby se zředila jeho síla. Použití neředěných olejů na kůži může způsobit škodlivé reakce, jako jsou vyrážky nebo popáleniny. A určitým éterickým olejům by se měly vyvarovat těhotné ženy nebo osoby s diagnózou určitého onemocnění.

Když je esenciální olej extrahován expresní metodou, je ve skutečnosti lisován z rostlinného zdroje stejným způsobem, jak je lisována citronová šťáva z citronu. Existují různé druhy éterických olejů, včetně levandule, čajovníku, pačuli, jasmínu, rozmarýnu atd. Zde se dozvíte vše o nejběžnějších éterických olejích.

Esenciální oleje pocházejí z rostlinné říše. Každý éterický olej má aroma. Každá vůně bude cítit jinak. Ačkoli každý éterický olej má zvláštní vlastnosti, musí se použít spíše jako pomocný než jako hlavní. Každý éterický olej bude na každého účinkovat jinak, protože každý člověk je jedinečný. Obecně lze říci, že pokud má člověk rád aroma určitého oleje, můžeme bezpečně předpokládat, že olej pro něho bude účinkovat. Naopak aroma, které osoba nemá ráda, terapeutické vlastnosti oleje nejsou pro tělo potřebné. Proto nejunikátnější součástí použití éterických olejů je to, že při výrobě myslíme spíše na uživatele než na vlastnosti oleje. Například esenciální olej levandule je považován hlavně za sedativum. Většina lidí bude mít uklidňující výsledek, ale budou existovat lidé, pro které bude mít účinek stimulační.

Stránka 1 z 1 - 5 položek celkem
mockup1 teatree
Novinka Tip
350 Kč –31 %
240 Kč / ks

Esenciální vonné oleje se širokou škálou použití

AC001
mockup1 eukalypt
Novinka
300 Kč –37 %
190 Kč / ks

Esenciální vonné oleje se širokou škálou použití

AC005
mockup1 levandula
Novinka
500 Kč –40 %
300 Kč / ks

Esenciální vonné oleje se širokou škálou použití

AC002
mockup1 mint
Novinka
350 Kč –31 %
240 Kč / ks

Esenciální vonné oleje se širokou škálou použití

AC004
mockup1 pepr
Novinka Tip
600 Kč –40 %
360 Kč / ks

Esenciální vonné oleje se širokou škálou použití

AC003